DENZITOMETRIE
Nově otevřené pracoviště včasného záchytu osteoporózy
Jsme nově otevřené pracoviště zapojené do preventivního programu včasného záchytu osteoporózy. Cílem programu je včasná indikace vznikajícího problému s řídnutím kostí a to v počátečním stádiu.
- Denzitometrické vyšetření je rychlé a bezbolestné a provádí se pomocí neinvazivního přístroje - denzitometru.
- Výstupem z přístroje je informace o hustotě kostní tkáně a pravděpodobnost vyniku zlomeniny v dané oblasti.
- Naše oddělení je vybaveno moderním kostním denzitometrem Hologic HORIZON Wi.
- Délka vyšetření je přibližně 20 minut, vlastní snímkování je rychlé v jednotkách minut. Při vyšetření se pomocí velmi nízkého záření měří hustota kostí ve třech lokalitách.
- Žádanku na vyšetření může vystavit Váš praktický lékař nebo gynekolog
Pro objednání vyplňte kontaktní údaje - ozveme se s možným termínem
Kostní denzitometrie:
- Denzitometrické vyšetření se používá ke stanovení hustoty kostní tkáně
- Vyšetření je bezbolestné a nevyžaduje žádnou přípravu. Celá návštěva se vejde do 30 minut
- k vyšetření je používán přístroj, denzitometr, pracující na principu rentgenové fotometrie
a) Proč se vyšetření provádí:
Zdravotní pojištovny zařadily vyšetření celotělovým denzitometrem do pravidelných screeningových programů. Cílem je zachycení rizikových pacientů. Včasná indikace a zahájení léčby může předejít rozvinutí osteoporozy. Cílem je prodloužení aktivního života a snížení rizika zlomenin. Je prokázáno, že se snižujícím se množstvím kostního materiálu o každých 10 % se zvyšuje riziko zlomenin dvojnásobně.
Osteoporózou, poruchou stavby kosti, je postižena každá kost v těle. Typické osteoporotické zlomeniny vznikají v oblasti zápěstí, obratlů a horního konce stehenní kosti, tzv. krčku. Těchto tří typů zlomenin lékaři každý rok v tuzemsku ošetří celkem 71 tisíc. Následná operační léčba zlomenin přináší prodloužený pobyt v nemocnici, pomalou rehabilitaci a opětovný nácvik pohybů. Seniorovi se hojí zlomeniny pomaleji, navíc jej mohou upoutat na lůžko a obvykle dochází k dalším komplikacím s tím spojených. Pokud není toto onemocnění včas rozpoznáno a léčeno, může dojít v důsledku opakovaných zlomenin až k invaliditě
b) Proč k řídnutí kostí dochází:
Řídnutí kostí je přirozený proces, který začíná zhruba ve třiceti letech života. Kostní buňky hynou a nové se nestačí tvořit. Kost pak ztrácí nejen svou hustotu, ale také zásobu minerálů. Následkem toho jsou kosti slabé a snadněji se lámou. Příčinou mohou být také jiná onemocnění, nebo ji dokonce vyvolává jejich léčba, například chemoterapie, ozařování, léčba kortikoidy
c) Kdo je riziková skupina:
Osteoporóza může postihnout každého bez ohledu na věk a pohlaví. Nejvíce rizikovou skupinou jsou ženy v období po přechodu, kdy je příčinou vzniku onemocnění pokles pohlavních hormonů. U nás se problém osteoporózy týká téměř 750 000 obyvatel. Čtyřiceti procentům žen v období po přechodu hrozí v důsledku této nemoci bolestivá zlomenina.
Po "padesátce" se u mnoha lidí jedná o závažný problém. Odhaduje se, že v této věkové skupině osteoporózou trpí každá třetí žena a každý osmý muž. V populaci starší 70 let se tento problém týká už skoro poloviny žen a téměř čtyř z deseti mužů.
d) Další informační zdroje:
- informační článek VZP pojištovny na téma osteoporóza:
ZDE
- informační článek VZP pojištovny ke screeningovému programu:
ZDE
- informační článek nemocnice IKEM:
ZDE
Vyšetření a jeho průběh:
- vyšetření je rychlé a bezpolestné a provádí se pomocí přístroje - denzitometru
- Pacient v průběhu vyšetření leží na lehátku přístroje podle pokynů personálu
- Přístroj provede měření konstní hustoty ze třech oblastí obě kyčle, bederní páteř, případně předloktí
- Výstupem jsou hodnoty T-score, podle kterých lze určit stav kostí. Rozlišují se tři kategorie (normální stav), osteoponie (první stadium řídnutí kostí) a osteoporoza (zvýšená křehkost kostí).
- Po vyšetření lékař zhodnotí naměřené hodnoty. Zpráva je následně zaslána odesílajícímu lékaři (praktický lékař či gynekolog)
Důležité upozornění:
- Pacient by neměl mít při vyšetření žádné kovové předměty (šperky, náramky). Tyto předměty je možné odložit během ošetření nebo je nechat doma.
- Vyšetření lze provádět v oblečení, pokud neobsahuje kovové části (například legíny, tričko). Problém mohou způsobit zipy u kalhot nebo kostice v podprsence – v takovém případě bude nutné tyto části oděvu sundat.
Rád bych se objednal - co mám dělat?
V současné době máme uzavřenou smlouvu s VZP (Všeobecnou zdravotní pojištovnou). Rozšíření úvazku o další pojišťovny předpokládáme do června 2025.
Žádanku na vyšetření může vystavit Váš praktický lékař nebo gynekolog - vyšetření je na pojištovnu bez doplatku.
K objednání použijte:
i) Objednací formulář: zanechte nám kontaktní údaje. Ozveme se zpět s možným termínem.
ii) Telefonicky:483 341 232