Ortopantomogram (OPG): přehledný panoramatický rentgenový snímek

Zhotovení ortopantomogramu (panoramatického snímku) pokračuje v rozšiřování diagnostických možností dnešní stomatologie. Nabízí v jednom snímku zobrazení celého rozsahu chrupu a sousedících struktur. Přístroj vytváří snímky rychle a bez nutnosti vyvolávání. Snímek je ihned ukládán do počítače a je možné jej předat na CD nosiči nebo elektronicky zaslat.

Na našem pracovišti používáme digitální přístroj Planmeca (Finský výrobce).Na snímku se dají rozpoznat chorobné nebo úrazové změny zobrazených oblastí – cysty, nádory, zlomeniny, zánětlivá onemocnění čelistí, zadržené zuby, větší (i skryté) zubní kazy, orientačně i stupeň poškození parodontu. Snímek je vhodné pořídit před stomatochirurgických zákrokem.

Zdravotní pojištovny plně hradí snímkování ve dvouletých periodách v rámci preventivních prohlídek. Na službu máte nárok na snímkování 1x za 2 roky v rámci zdravotního pojištění zdarma. Pořízení snímku je velmi rychlé a nezabere více jak 5 minut. Bližší informace Vám sdělí Váš zubní lékař, který podá žádanku pro snímek.


Víte, že let letadlem představuje vyšší dávku záření než OPG snímek?
Podívejte se: 1) Orientační tabulka RTG záření vydaná státním úřadem SUJB 2) další zajímavé srovnání ze stejného zdroje.Najdete nás ve 2. patře v oddělení Rentgenu. Snímky předáme na CD ihned po osnímkování. Není třeba se objednávat.