Ortopantomogram (OPG): přehledný panoramatický rentgenový snímek

Panoramatické snímkování (OPG) je dnes již standardní diagnostickou metodou v moderní stomatologii. V rámci snímku je zobrazena horní i dolní čelist.

V roce 2018 naše pracoviště pořídilo nový přístroj NewTom 2D, který během jednoho výkonu provede pět snímků při různé ostrosti zaměření. Tato funkce umožní kvalitní a ostré zobrazení jak předních tak zadních zubů a zlepšuje diagnostickou práci lékaře.

Nový přístroj umožnuje i dálkové sdílení snímků. Pro spolupracující lékaře odpadá manipulace s CD nosiči. Na přání lékaře je možné snímek kdykoliv na CD uložit.


Na snímku je možné rozpoznat chorobné nebo úrazové změny zobrazených oblastí. Kromě zubních kazů také cysty, zlomeniny, zánětlivá onemocnění čelistí či zadržené zuby. Orientačně je možné zjistit i poškození parodontu. Snímkování se rovněž doporučuje před stomatochirurgických zákrokem.

Zdravotní pojištovny plně hradí snímkování ve dvouletých periodách v rámci preventivních prohlídek. Na službu máte nárok na snímkování 1x za 2 roky v rámci zdravotního pojištění zdarma. Pořízení snímku je rychlé a nezabere více jak 3 minuty. Bližší informace Vám sdělí Váš zubní lékař, který podá žádanku pro snímek na našem oddělení.


Víte, že let letadlem představuje vyšší dávku záření než OPG snímek?
Podívejte se: 1) Orientační tabulka RTG záření vydaná státním úřadem SUJB 2) další zajímavé srovnání ze stejného zdroje.Najdete nás ve 2. patře v oddělení Rentgenu. Není třeba se objednávat.